حذف تلگرام طلایی و هاتگرام ، ماجرا + راه جلوگیری

حذف تلگرام طلایی و هاتگرام ، ماجرا + راه جلوگیری

ماجرای حذف تلگرام طلایی و هاتگرام از google play

هشدار گوگل برای حذف برنامه تلگرام طلایی و هاتگرام

گوگل‌ پلی پروتکت (Google play protect) در روز April 24 به کسانی که تلگرام طلایی را نصب داشتند هشدار داد و از کاربران خواست آن را حذف کنند.

ظاهرا سرویس امنیت گوگل‌پلی در مورد این اپ فقط هشدار داده است، اما این سرویس قابلیت این را دارد در چند دقیقه یک اپلیکیشن را بصورت اتوماتیک از روی گوشی کل کاربران دنیا حذف کند.

قبلا چند نمونه از اپلیکیشن‌هایی که یوزرنیم و پسورد اینستاگرام کاربر را سرقت می‌کردند بصورت اتوماتیک حذف شد و کمتر از چند ساعت تعداد نصب آن‌ها به زیر صد رسید و بعد از آن اعلان غیرفعال شدن اپ برای کاربران ارسال شد. و بعد از آن کاربر دیگر امکان نصب اپلیکیشن را نداشت

ظاهرا گوگل‌ پلی پروتکت علاوه بر تلگرام طلایی، در مورد برنامه هاتگرام هم به کاربران هشدار حذف داده و در حال حذف خودکار این برنامه ها از گوشی کاربران است.

نگرانی کاربران در استفاده گوگل از قابلیت Google play protect برای تحریم برنامه های ایرانی

google play protect

بعضی‌ها نگران هستند گوگل روزی از قابلیت حذف اپلیکیشن‌ها در گوگل‌پلی پروتکت در جهت تحریم کردن اپ‌های ایرانی استفاده کند و اقدام به حذف همه اپ‌های ایرانی از گوشی کاربران کند.اما چنین اقدامی بسیار بعید است.

اگر هم به فرض بسیار ضعیف روزی چنین اتفاقی افتاد، کاربران می‌توانند قابلیت پلی‌ پروتکت را غیر فعال کنند.

اما تا پیش نیامدن همچین شرایطی این کار اصلا توصیه نمی‌شود. چرا که این قابلیت شما را در برابر اپلیکیشن‌های مخرب ایرانی و خارجی محافظت می‌کند.

حذف تلگرام طلایی و هاتگرام از کافه بازار !

حذف تلگرام طلایی و هاتگرام از کافه بازار

عصر روز جمعه ۶ اردیبهشت (April 26) بود که کافه بازار دو اپلیکیشن تلگرام طلایی ( طلاگرام ) و هاتگرام را از فروشگاه اندرویدی خود حذف کرد و بعد از ساعاتی دوباره آنها را برای دانلود قرار داد. موضوعی که به گفته روابط عمومی این مجموعه؛ علت آن به بروزرسانی جدید این دو برنامه برمی‌گردد

«عصر دیروز این برنامه‌ها با ارائه آپدیتی مشکل خود را با سرویس Google Play Protect حل کرده بودند و برای همین ما دو برنامه را به مجموعه بازگرداندیم ولی در حال حاضر بررسی‌های ما و کاربران نشان می‌دهد که آپدیت جدید برنامه‌ها نیز با مشکل نصب روبروست. این موضوع تداوم پیدا کرده و مشکل کماکان حل نشده و لذا ما این اپلیکیشن‌ها را از کافه بازار حذف کردیم و باید تا حل شدن مشکل آنها صبر کنیم؛ چرا که عملا کارکردی برای کاربران ندارد.

«وحید رحیمیان» مدیرعامل مجموعه مایکت نیز در این باره اینچنین می گوید :

«در حال حاضر تصمیم جامع و کاملی برای آنها نگرفتیم اما گمان می‌کنم در نهایت باید این برنامه‌ها را حذف کنیم. حضور برنامه‌ای که صرفا منجر به استفاده حجم اینترنت کاربران برای دانلود آن شود ولی قابلیت نصب پیدا نکند، برای مشتریان و خود ما جالب نخواهد بود.»

تلگرام طلایی و هاتگرام با کاربران میلیونی که دارند، نسبت به دیگر نسخه‌های جعلی تلگرام بخت و اقبال بیشتری بین کاربران پیدا کردند. این دو برنامه اما از زمستان سال گذشته مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان قرار گرفتند و حتی وزارت ارتباطات و مرکز ماهر نیز درباره ناامنی آنها نکاتی را منتشر کرد.

سودجویی با حذف هاتگرام و تلگرام طلایی

پس از حذف هاتگرام و تلگرام طلایی از سوی گوگل بسیاری از سودجویان در گروه‌ها و کانال‌های تلگرامی نسخه‌های غیر رسمی تلگرام را معرفی می‌کنند، اما کاربران باید مراقب باشند؛ زیرا تبلیغاتی چون ارائه تلگرام بدون فیلتر، تلگرام با بلاک چین و مواردی از این قبیل واقعیت ندارد

در این بین خلاقیت برخی سودجویان برای انتشار نسخه‌های جعلی تلگرام انتها ندارد و نسخه‌ای جعلی با عنوان تلگرام بدون فیلتر به مناسبت های مختلف را در گروه‌های مختلف منتشر کرده‌اند.درصورت استفاده این نسخه، تبلیع آن بدون اجازه کاربر در همه گروه‌ها ارسال می‌شود و بصورت ویروسی فراگیر می‌شود.

لطفا با استفاده از نسخه‌های جعلی و بدون هویت تلگرام، اطلاعات خود و دیگران را در اختیار سودجویان قرار ندهید.

قرار بود با فیلترینگ تلگرام، اطلاعات مردم دست تلگرام نباشد. اما الان اطلاعات مردم علاوه بر تلگرام، دست کلی آدم ناشناس دیگر هم  هست که هر سواستفاده‌ای دلشان بخواهد نسبت به اطلاعات شخصی مردم داشته باشند.

 درواقع  سودجویان از این فرصت استفاده کرده تا به اطلاعات خصوص شما دسترسی پیدا کنند. از این رو به کاربران توصیه می‌شود فقط از نسخه اصلی تلگرام استفاده کنند و فریب تبلیغات نسخه‌های غیر رسمی را نخورند.

آموزش غیر فعال کردن Google Play Protect

برای غیر فعال کردن سپر امنیتی گوگل یا گوگل پلی پروتکت ابتدا برنامه google play store  را باز کنید و طبق اموزش تصویری زیر عمل کنید.

غیر فهال کردن سپر امنیتی گوگل

و در ادامه برای غیر فعال کردن سپر امنیتی گوگل طبق تصویر زیر عمل می کنیم.

غیر فهال کردن google play protect

 

هر چند ما در این آموزش Disable کردن سرویس Google Play Protect را به شما یاد دادیم تا بتوانید همچنان از دو برنامه تلگرام طلایی و هاتگرام استفاده نمایید ولی این راه حلی ناامنی است که به گفته بسیاری از کارشناسان موجب صدمه رسیدن به بخش نرم افزاری گوشی شما کاربران عزیز خواهد شد.

با غیرفعال کردن سپر ایمنی گوگل، امنیت حریم شخصی خودتان را به خطر خواهید انداخت. لطفا تا حد امکان آنرا را فعال نگه دارید.

این مطلب اپدیت می شود،نظر فراموش نشود

منابع :

ترنجی ، دیجیاتو


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.